E3: Hraní pro tajtrlíky je v módě

20. červen 2010 00:46 / Ondřej Švára / Téma / Diskuze (16)

Související články

Diskuze

Tvůj komentář

Pro přidávání příspěvků do diskuzí se prosím přihlašte!
20811931
Zed87 napsal 25. 6. 2010 v 10.10

prabratranec: heh no jasně ;-) bože můj...

Nahlásit nevhodný obsah

20814363
emreis napsal 23. 6. 2010 v 12.37

Tak samozřejmě že jsou rozdíly mezi PC a konzolemi. A ano, PC je zatím všestranější. Ano, na PC je míra pirátství vyšší. Jenže Microsoft, který se zapojil s xboxem do války konzolí staví PC hraní opravdu na druhou kolej, což se mi nelíbí. PC přece také může fungovat jako multimediální centrum v obýváku (digitální výstup má snad každá grafika X let), a navíc se na něm dá dělat o fous více věcí než na konzoli. A pak, nebyl to i právě Microsoft, který vydal Windows multimedia center, nebo jak se to jmenuje, právě pro tyto účely? Možná se mýlím. Navíc Před pár lety oslavovali značku games for windows a zároveň vyzdvihovali u každých nových windows i fakt, jak je lepší I pro hráče. A na letošní E3 jako by se po tom slehla zem. Navíc, přidávají do XBOXu (a sony zase do PS3) čím dál více funkcí, které byly právě doménou PC (mám na mysli zejména internet a sdílené funkce s facebookem a podobnýma srandama).

Teď jsem se zamotal, ale chtěl jsem prostě říct, že konzole se snaží nahrazovat PC, což časem možná částečně půjde, ale ne zcela. A i když PC samozřejmě není čistě herní zařízení, nemmělo by se opomíjet.

Na druhou stranu, i když je E3 asi největší herní výstavou, je to zejména výstava určená pro americký trh, kde se přistupuje k hraní jinak. Stejně je tomu i v Japonsku. Taky se tam hraje hlavně na konzolích. Tady v Evropě to přichází pomaleji, a možná to tu také mají lidé jinak zažité.

Uvidíme co nám budoucnost přichystá, ale stejně se o PC hraní úplně nebojím. Hlavně proto, že díky tomu, jak vyrůstají nové generace, které umí s PC dělat dřív, než chodit, vznikají stále lepší a lepší INDIE tituly, které se poooomaličku vyrovnávají i AAA titulům (berte to trochu s nadsázkou).

Tak to byl mů pohled...trochu roztříštěný, protože mi toho v hlavě ohledně hraní letí hodně. A hlavně proto, že se snažím většinou najít dobré věci jak na konzolích tak na PC.

Nahlásit nevhodný obsah

20824262
Glorif napsal 23. 6. 2010 v 07.16

prabratranec:
Mé zkušenosti jsou zas opřené o skoro půl století působení u Nintenda. Kdysi jsme s Miyamotem diskutovali nad saké nad nejdebilnější možnou postavičkou, o které by se dala udělat videohra a já navrhl italského instalatér. Ten šmejd to okopčil a má všechnu slávu...

Editováno: 23. 06. 2010 v 07.16

Nahlásit nevhodný obsah

14412431
ElDoRado1239 napsal 23. 6. 2010 v 06.54

prabratranec: Jasně, souhlasím. Herní karta - přesně o tom jsem mluvil.

Bylo by docela úsměvné, kdyby konzole přestaly stíhat a PC by je vždy po půl roce, roce dovedlo emulovat. :)

Editováno: 23. 06. 2010 v 06.55

Nahlásit nevhodný obsah

8084624
prabratranec napsal 22. 6. 2010 v 22.53

Jinak moje zkušenosti jsou opřené o 14-leté působení u Sony a z toho 1,5 roku jako konzultant v Playstation divizy před uvedením PS2.

Nahlásit nevhodný obsah

8084624
prabratranec napsal 22. 6. 2010 v 22.43

Zed87: Zásadní problém je, že evidentně nemáš dostatečné vzdělání na tuto diskuzi, tím bych to ukončil.

Nahlásit nevhodný obsah

20811931
Zed87 napsal 22. 6. 2010 v 20.42

prabratranec: Ano, asi jsem se nevyjádřil dost jasně, protože obě platformy mají základní analogii v počítání 0 a 1... jestliže to chceš brát až tolik do hloubky pak není jediný rozdíl mezi konzolí a PC. Když si vezmeš čísla lidí využívajících PC k hraní a počet lidí využívající PC k práci ( účetnictví, programování, vytváření tabulek a databází atd.) tak zjistíš, že hráčská báze je zlomek. Čili tvůj argument: to jsou tak maximálně 70. -80. léta je zcestný...

PC je univerzální a konzole má dnes sotva polovinu funkcí co PC (i když má potenciál mít ty samé). Kdyby v nich nebyl rozdíl asi bychom tuto diskusi nevedli.

Celý boj konzole a hraní na PC je spíš mediální záležitost, stejně jako tak jako tě média masírují jinými kravinami, tak i zde jde hlavně o to aby jsi měl doma co nejnovější PC a konzoly, aby si vývojáři a prodejci namastili kapsu... o ničem jiném než o penězích to není

Nahlásit nevhodný obsah

8084624
prabratranec napsal 22. 6. 2010 v 14.39

Zed87: "Za druhé PC je univerzální platforma původně dělaná výhradně na matematické operace"

- To jsou tak maximálně 70., 80. léta

Konzole jsou fundamentálně totožné s PC, jediný rozdíl je v tom, že je to uzavřená platforma, právě pro nastolení této uzavřenosti byla architektura mírně upravena, ve výsledku ale provádí naprosto totožnou práci. Ostatně modderů, kteří si z toho dělají multifunkční PC je více než dost. Boj mezi tzv. PC a konzolemi v herním světě není nic jiného než boj mezi uzavřenou a otevřenou platformou (fundamentálně totožných) herních systému.

K uzavřenosti platforem se nebudu obšírně vyjadřovat, snad jen to, že rozhodně nepřispívá k vývoji, byť je pohodlná pro 95% populace, kteří si s neuzavřenou platformou neumí a nechtějí poradit (a 99% výrobců a vývojářů - z pragmatických důvodů). Ostatně každá další generace konzolí může existovat právě pouze díky neuzavřeným platformám, které, bohu dík, stále používá dostatek lidí.

Budoucnost herních konzolí je taky jednoznačná. Výrobci prostě budou chtít neustále rozšiřovat svou customer base a zároveň budou muset reagovat na ty samé snahy konkurence. Tím pádem každá další generace bude mít další hromadu features a accessories, bude multifunkčnější. Bude se prostě přibližovat k využití standardních PC, akorát na uzavřené platformě (byť už jen některých komponent). Vývoj u konzolí je ovšem pomalý a závislý na jiných platformách, takže to bude přibližování pomalé. Ve výsledku bude ovšem za pár dekád rozdíl téměř nula, jelikož vše bude morfovat do jedné centrální platformy domácnosti, do které si prostě člověk koupí herní kartu.

Nahlásit nevhodný obsah

20842174
Prob napsal 21. 6. 2010 v 21.51

Jakra s Magdou se mi líbí stejně jako Iráčanům Američani v Iráku .

Nahlásit nevhodný obsah

20811931
Zed87 napsal 21. 6. 2010 v 17.30

Někdo by měl dělat korekturu Ondřejovi to za prvé.

Za druhé PC je univerzální platforma původně dělaná výhradně na matematické operace, hry jsou na ní jen bonus. Na druhou stranu si nedovedu představit jak si doma sednu k PS, Xboxu nebo Wii a budu u něj sedět v obývacím pokoji 5 hodin a pařit Age of Empire nebo jakoukoli jinou strategii. Nápad od Microsoftu je zajímavý a zaplacené herce má každá společnost. Jediné co dnes zachraňuje herní svět na PC jsou jeho Hard Core hráči, ale čím dál tím více se stává dinosaurem. Přeci jen Halo vypadá na pořádně velké televizi lépe než na 24".

Microsoft představil zajímavou koncepci bez jakéhokoli HW. Otázka zní jak dobře pracuje (zpoždění i Wii je neskutečné). Když se to chytne tak se fantazii meze nekladou a příjdou hry které nebudou jen o skákání

Nahlásit nevhodný obsah

20833705
Paramedic napsal 21. 6. 2010 v 15.31

Nie je to s tým PC náhodou tak, že až na okrajovú skupinu hardcore hráčov jednoducho o hranie na PC nemajú ľudia záujem. Prečo by mali riešiť akékoľvek problémi s kompatibilitou, keď konzolu jednoducho stačí pripojiť k prúdu a veľkoplošnej LCD no a zábava môže začať. A navyše v Amerike ľudia ako písací stroj používajú skôr Apple ako PC.
Nie, nemyslím, že hranie na PC vymizne, skôr sa z neho stane okrajová záležitosť pre pár oldschool dinosaurov, ktorí sa budú tešiť z každého ďalšieho bodu v 3D-marku...

Nahlásit nevhodný obsah

14412431
ElDoRado1239 napsal 21. 6. 2010 v 13.26

pytrisss: Já mám PC připojené k tomu stejnému, k čemu připojuju jakoukoliv konzoli. :)

Jde mi o to, že se konzole předhánějí ve výkonnosti, ve featurách atd. Jenže PC tohle všechno umí - určitě se tolikanásobně vyplatí mít vlastní konzoli?

Windows Vista už to celkem mile rozehrála - bodové ohodnocení výkonu PC je jednoznačná výhra. Na krabici s hrou se napíše minimální požadavek bodů a je to. Windows pak může logo Games for Windows prodávat stejně, jako možnost vydat hru na XBox360. Výkonnostně dohoní kteroukoliv konzoli do roka, ne-li rychleji.

A neříkám PC v tomhle stavu - výrobci grafických karet by byli určitě mnohem raději, kdyby PC bylo hlavním herním přístrojem. Takže by se určitě rádi podíleli na nějakých architektonických úpravách PC vnitřností. Jak jsem říkal, například grafická karta, která se do PC pouze "zasune a zacvakne" (hehe, PushNClick, to si patentuju :D). Procesor by byl asi složitější... ale třeba by šlo i to, nějak. No a ostatní vnitřnosti už nejsou zase tak důležité. Co se týče herních periferií, je jedno jaký máš u PC gamepad, to si vybereš co se líbí tobě. Dohnat konkureční konzoli s novou periferii je taky bez problému. Taky můžeme konkurenci emulovat! :)

Navíc - PC mají možná nejpopulárnější casual hru na světě a v historii - pasiáns. :D

Nahlásit nevhodný obsah

8601719
pytrisss napsal 21. 6. 2010 v 08.20

ElDoRado1239: Nevim co si mam predstavit pod slovem nejmocnejsi (jedno PC vladne vsem?). Univerzalni PC je, a to z nej prave dela hloupou architekturu pro vyvoj her. Ano na PC jde vsechno spustit, ale ma 4 verze aktualniho operacniho systemu, 3 verze direct x, ovladacu grafiky a pak 180 modelu grafickych karet, chipsetu, procesoru.
Vyhodou konzole je jeji unifikovanost, proto MS udelal xbox, muze se na to soustredit rovnou a vydelava to rovnou. Nemusi se 10 let snazit premenit pc na ciste herni platformu kterou se stejne nikdy nestane.
U playstationu je to treba 0% piratstvi.
Pak je tu tzv. "immerse gaming". Malokdo ma u PC domaci kino a televizi velkou jako krava. U konzoli jeto bezne.
Ani nevis jaka je uleva po tech letech PC hrani prijit domu, sednout do kresla, dat novou hru do mechaniky a hrat behem chvilky :) Nestarat se o operacni system ani jestli mi to pc utahne.

Nahlásit nevhodný obsah

3339577
Edie napsal 21. 6. 2010 v 00.19

pěkny članek

Nahlásit nevhodný obsah

14412431
ElDoRado1239 napsal 20. 6. 2010 v 22.54

Microsoft měl raději investovat do konverze PC na videoherní platformu, místo celého XBoxu. Vždyť PC je a bude nejmocnější a nejuniverzálnější stroj na světě a nikdo ho nikdy nepředežene. Vždyť by šla úprava vnitřností PC nějak zjednodušit - místo tradičního zápasení s kartami by se jen zasunul modul, určitě by to šlo. MS by si pak mohl tuhle technologii tak nějak monopolizovat a každou novou konzoli do roka odrovnat po technické stránce (nová karta) a jakoukoliv novou periferii vyrobit i v PC verzi. Internetové služby jsou pak na PC nevděčnější.

Co se týče Kincetu, měli by ho zaintegrovat do hardcore her ve formě lovení v inventáři, nahlížení do stran atd. Takových pár přídavných, intuitivních funkcí k čudlíkům na gamepadu. Kinect-only hry jsou nesmysl, to krom pár tanečních a sportovních výjimek nemá cenu.

Nahlásit nevhodný obsah

12891377
Klucina napsal 20. 6. 2010 v 22.35

Já si to přečtu celé.Mám na to chuť.Článek se mě líbí.To už vím dopředu.Hlavně sem se zasmál nadpisu.Tajtrlík :D
Tohle hopsání* mě příde tak trochu jeden velký kýč.Já bych viděl řešení.Poslat ty americký blbce do lesa na houby.Doma nezhubnou.

Nahlásit nevhodný obsah